Wszystkie artykuły

Akwizycja Kubatroniku? To nas popchnie do przodu

To wciąż jedna z najbardziej niezwykłych wiadomości tego roku w dziedzinie produkcji obwodów drukowanych. Czeska firma Gatema z Boskovic ogłosiła przejęcie niemieckiej firmy Kubatronics. Nierzadko czeska firma kupuje niemiecką. Co więcej, nie byle jaką, bo Kubatronik tak naprawdę nie jest „małą rybką”, ale tradycyjnym europejskim graczem z historią sięgającą 1980 roku. Co więcej, ostatnio bardzo skupił się na produkcji skomplikowanych płytek (zwłaszcza flex lub rigid flex) dla high-tech dziedzin jak lotnictwo, wojsko czy medycyna. Zapytaliśmy dyrektora Gatema PCB a.s. Zdenka Cápala o postępach w fuzji i integracji.

Wypełnianie dziur? Pastą nieprzewodząca i miedzią galwaniczną

Produkcja płytek drukowanych to stosunkowo stabilna dziedzina. Przecież znaczna część procesu produkcyjnego jest bezpośrednio zależna od procesów chemicznych i fizycznych, których nie da się łatwo oszukać. Dlatego też są szukane luki w procesach wokół - w systemie zamówień, w optymalizacji wykorzystania mocy produkcyjnych, w zamianie starszych maszyn na nowe, w doskonaleniu pojedyńczych technologii. Dokładnie o tym rozmawialiśmy z Michałem Horním, kierownikiem ds. Badań i rozwoju w Gatema PCB a.s. Firmy, która jest również w Europie uważana za lidera w zakresie szybkości produkcji prototypowych obwodów drukowanych.

IPC Class 3? Umiemy już długo, od września także oficjalnie

Są sytuacje, w których płytki obwodów drukowanych muszą wytrzymać w szczególnie trudnych warunkach. Zwykle w tych, w których nie ma miejsca na najmniejszy błąd czy przestój - typowo w lotnictwie, kosmonautyce, medycynie czy przemyśle samochodowym. Dlatego klienci z tych dziedzin żądają obecnie prawie wyłącznie PCB, które spełniają certyfikat IPC Class 3 - standard płytki, który w całym procesie produkcyjnym przechodzi kilka inspekcjami i testami. O tym dobrze wie Zdeněk Cápal, prezes zarządu firmy Gatema PCB a.s., która jest jednym z wiodących europejskich graczy w dziedzinie produkcji obwodów drukowanych, a dzięki styczniowemu przejęciu niemieckiej firmy Kubatronics coraz częściej dostarcza również zaawansowane płytki czołowym światowym graczom.

Przyrządy do pomiaru fotosyntezy. Z Czech do Harvardu, Princeton lub NASA

Istnieją wyśmienite historie. A czasem są pisane nawet w dość niepozornych miejscach. Na przykład w Drásowie - małym miasteczku położonym niedaleko Brna. W cichej ulicy ma tutaj siedzibę firma Photon System Instruments (PSI), która dostarcza swoje przyrządy pomiarowe do najbardziej znanych instytucji na świecie - Narodowemu biuru lotnictwa i kosmonautki (NASA), Uniwersytetu Harvarda czy Princeton. Posiada filie w wielu krajach na całym świecie i dystrybutorów na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem honorowym - z wyjątkiem Antarktydy. Jest to dobry powód do przeprowadzenia wywiadu z Ladislavem Hronkiem, który pracuje w firmie od przełomu tysiącleci.

Dlaczego elastyczne płytki drukowane są takim trendem?

Jeśli spojrzymy na świat technologii wokół nas, przekonamy się, że w ostatnich latach praktycznie wszystkie technologie zmiejszyły się, stały się lżejsze i są bardziej elastyczne niż wcześniej. To właśnie popyt ze strony klientów na coraz bardziej kompaktowe i wydajne rzeczy stoi za dużą tendencją elastycznych technologii w dziedzinie produkcji płytek drukowanych. I to właśnie o nich rozmawialiśmy ze Štěpánem Přichystalem z Gatema PCB a.s., która w ostatnich latach zbudowała sobie bardzo dobrą reputację i obecnie eksportuje płytki drukowane do praktycznie wszystkich krajów europejskich.

Dlaczego chcieć srebro immersyjne?

Do niedawna o srebrze immersyjnym w branży płytek drukowanych mówiono niewiele. Ale w ostatnich miesiącach końcowa obróbka powierzchni przy użyciu jednego z najpopularniejszych metali szlachetnych zyskała na popularności. Dlaczego teraz? Za wszystkim szukaj nadejście materiałów o wysokiej częstotliwości i przybycia sieci 5G. Nowego standardu telekomunikacyjnego, który pozwoli nawet dziesięciokrotnie zwiększyć prędkość transmisji a jednocześnie skrócić czas reakcji w porównaniu do obecnie najbardziej rozpowszechnionego standardu 4G.

Jak nie popełnić błędu, jeśli chcę płytkę na czas?

Każdy, kto kiedykolwiek pracował z płytkami drukowanymi, wie, jak łatwo jest popełnić błąd w tym procesie. A ile płytek ma wady - spowodowane przez technologię, chemię, maszyny i ludzi - które uniemożliwiają im opuszczenie hali produkcyjnej. Mając ogromną ilość szczegółów do przemyślenia, często zapominamy o najbardziej banalnym pierwszym pytaniu, jakie powinniśmy sobie zadać. Mianowicie: czy wybrany producent może naprawdę wyprodukować płytkę, którą właśnie zaprojektowałem?

Opracowujemy własne aplikacje dla wsparcia produkcji

Ochota, bardzo dobra jakość i pierwszorzędna prędkość. To są trzy podstawowe ingrediencje, z których przygotowuje swój koktail biznesowy spółka GATEMA z Boskowic. Jeśli jej jeszcze nie znacie, to nienależy jej niedoceniać, ponieważ w ostatnich latach należy między wiodących europejskich producentów prototypowych płytek PCB i niedawno wyznaczyła się tym, że jako czeska firma była w stanie przeprowadzić przejęcie znanego niemieckiego producenta zaawansowanych technologii PCB Kubatronik.

Nasze branża zmierza w kierunku złożoności i miniaturyzacji

František Vlk, większościowy właściciel Gatema, interesuje się produkcją płytek drukowanych od ponad ćwierć wieku. I nawet gdy w 1995 roku musiał zadać sobie pytanie, czy podjął właściwą decyzję - w czasach, gdy 30 pracowników nie miało wystarczającej liczby zamówień, dziś ma do dyspozycji nowoczesny zakład produkcyjny w Boskovicach, z którego obsługuje klientów z całej Europy. Gatema jest obecnie bezkonkurencyjnym liderem pod względem szybkości produkcji standardowych pły prototypowych, ale jak pokazało niedawne przejęcie niemieckiej firmy Kubatronik, jej ambicje się tutaj nie kończą. W niedalekiej przyszłości, oprócz niezwykle szybkiej i w dużej mierze zautomatyzowanej produkcji klasycznych płyt, chciałaby również zwrócić się do wymagających klientów z najbardziej zaawansowanych dziedzin. W końcu, w złożoności i elastyczności, widzi František Vlk największy potencjał na przyszłość.