Trendy

Jak nie popełnić błędu, jeśli chcę płytkę na czas?

Każdy, kto kiedykolwiek pracował z płytkami drukowanymi, wie, jak łatwo jest popełnić błąd w tym procesie. A ile płytek ma wady - spowodowane przez technologię, chemię, maszyny i ludzi - które uniemożliwiają im opuszczenie hali produkcyjnej. Mając ogromną ilość szczegółów do przemyślenia, często zapominamy o najbardziej banalnym pierwszym pytaniu, jakie powinniśmy sobie zadać. Mianowicie: czy wybrany producent może naprawdę wyprodukować płytkę, którą właśnie zaprojektowałem?

Wiemy, że to brzmi strasznie trywialnie, ale jest to jeden z najczęstszych błędów, który powtarza się od lat, tydzień po tygodniu. Projektant ukończył projekt, wysłał go do firmy produkcyjnej i oczekuje, że produkt końcowy będzie dostępny za kilka dni.

Błędem numer jeden jest czekanie. Jeśli na przykład twój producent nie odpowie przez cały dzień, masz już pierwszy problem, ponieważ Twoje zamówienie opóźnia się już w czasie faktycznego zamówienia. Dobre firmy zwykle reagują w ciągu dwóch do trzech godzin lub mają konfiguratory online na swoich witrynach, które mogą ujawnić poważne niedociągnięcia.

Drugim problemem jest wybór konkretnego producenta. Jest ich wiele na rynku. Ale także jest bardzo dużo różnych technologii i kombinacji przygotowania płytek drukowanych. Praktycznie żaden producent nie jest w stanie wyprodukować płytki na wszystkie sposoby. A każdy z nich ma różne ograniczenia. Niektórzy oferują prostsze płytki, inni wielowarstwowe. Ktoś pracuje z miedzią, niklem, srebrem, złotem lub tylko z niektórymi z tych materiałów. Niektóre firmy mogą produkować płytki rigid-flex, inne nie. Istnieje wiele takich wariantów. Dlatego zawsze dobrze jest sprawdzić specyfikacje na stronie producenta i skontaktować się z odpowiednim dostawcą.

Bardzo częste są sytuacje, gdy latami współpracujesz z jednym producentem. A teraz mu dajesz zadanie, którego on nie zdoła wypełnić. Nastaje także sytuacja, gdy robisz przetargi z kilkoma producentami, ale każdy z nich jest dobry w innym segmencie produkcji.

"My na przykład wewnętrznie używamy oznaczeń za pomocą klas konstrukcyjnych. Wiemy, że jesteśmy w stanie wyprodukować maksymalnie ósmą klasę konstrukcyjną, która jest oznaczeniem technologii 100 mikronów. Węższe szczeliny i ścieżki nie potrafimy produkować w ustawionym standardowym procesie, ale tylko w procesie nadzoru technologicznego ", wyjaśnia Radim Vítek z firmy Gatema w Boskovicach, która jest jednym z cenionych europejskich producentów prototypowych obwodów drukowanych z mniejszą liczbą warstw.

Obraz
Vzdálenost otvorů - DPS

Ponadto oczywiście występuje szereg błędów w komunikacji z producentem. Tutaj dobrze jest postawić na trudne do zmierzenia, ale wciąż istotne własne poczucie komunikacji z ludźmi od "technicznego przygotowania rozwoju" ze strony producenta. Musisz zadać sobie pytanie, czy naprawdę robią wszystko, aby Twoje zamówienie zostało wykonane na czas, jak profesjonalnie rozwiązują Twoje wymagania, jak chętnie oferują odpowiednie rozwiązania. I to także dlatego, że na rynku pojawiają się niektóre firmy, które w zasadzie pośredniczą w działalności i nie rozumieją dogłębnie proces przygotowania.

Oczywiście, nawet jeśli zdasz punkty od jednego do trzech, nie tracąc punktu, jest to dalekie od wygranej. Produkcja płytki drukowanej jest naprawdę długim łańcuchem różnych działań i nie jest całkowicie wolna od błędów. Niezależnie od tego, czy chodzi o uszkodzenia mechaniczne, zanieczyszczenie czy różne procesy chemiczne. Jednak nawet w tym przypadku dobrze jest dokonać własnej oceny - i obserwować, jak często te braki występują u producenta. Jednocześnie, z jaką elastycznością jest w stanie rozwiązać możliwe błędy.

Życzymy szczęśliwej ręki i minimum błędów!

Jesteś zainteresowany więcej tematem?
Połącz się z naszymi fachowcami:
Radim Vítek
kierownik produkcji PCB