Technologie

Wypełnianie otworów? Pastą nieprzewodzącą i miedzią galwaniczną

Produkcja płytek drukowanych to stosunkowo stabilna dziedzina. Przecież znaczna część procesu produkcyjnego jest bezpośrednio zależna od procesów chemicznych i fizycznych, których nie da się łatwo oszukać. Dlatego też poszukuje się luk w procesach towarzyszących – w systemie zamówień, w optymalizacji wykorzystania mocy produkcyjnych, w zamianie starszych maszyn na nowe, w doskonaleniu pojedynczych technologii. Dokładnie o tym rozmawialiśmy z Michałem Horním, kierownikiem ds. Badań i rozwoju w Gatema PCB. Firmie, która jest również w perspektywie europejskiej uważana za lidera w zakresie szybkości produkcji prototypowych obwodów drukowanych.

Patrząc z zewnątrz, w ostatnich miesiącach jesteście bardzo aktywni. Z jednej strony przejęcie niemieckiej firmy Kubatronics o wieloletniej historii i ze znaczącymi referencjami, z drugiej przekształcenie firmy w holding i utworzenie specjalnej spółki Gatema PCB a.s. Czy jest jeszcze przestrzeń dla inwestycji w samą produkcję?

Oczywiście. Szczególnie ostatni rok pod względem inwestycji był dość przełomowy. Zakupiliśmy nową linię do wywoływania soldermasek firmy Schmid. Zamieniliśmy starą linię do zdzierania materiału rezystywnego. Obie nowe linie są zautomatyzowane, wyposażone w automatyczne dozowanie substancji chemicznych, w związku z czym odpada konieczność pracy ręcznej. W obu przypadkach kupiliśmy najnowocześniejszy sprzęt, jaki oferuje rynek.

Co potrafi nowa linia do wywoływania soldermaski?

Opracowanie maski bezlutowej – to kluczowy proces przed ostateczną obróbką powierzchni, dlatego oczywiście główny nacisk jest kładziony na usunięcie wszelkich resztek maski bezlutowej z pól lutowniczych, na które zostanie ostatecznie nałożona lub osadzona obróbka powierzchni. Jeśli tak się nie stanie, pojawia się problem z wykonaniem ostatecznej obróbki powierzchni, a następnie problem z późniejszym lutowaniem i osadzaniem samej płytki. Więc oczywiście w tym bardzo sobie pomogliśmy.

A przypadek linii do zdzierania materiału rezystywnego?

W tym przypadku to była klasyczna zamiana „starego na nowe”, ponieważ oryginalna linia pochodziła z 1995 roku i była już dość wiekowa. Odkładaliśmy to przez długi czas, ponieważ proces nie jest aż tak istotny dla produkcji, jednakże jest jednym z procesów w produkcji i musi być dobrze ustawiony.

Czy dzięki inwestycjom możecie dziś zaoferować klientom nowe usługi?

W produkcji wszystko jest powiązane ze wszystkim. Każda inwestycja oznacza zmianę, ale nie rewolucyjną, raczej ewolucyjną. Jesteśmy w pełni zaangażowani w produkcję płytek o kontrolowanej impedancji. Oferujemy końcową obróbkę powierzchni srebrem immersyjnym, która będzie obowiązkowa wraz z pojawieniem się sieci 5G. Rozwinęliśmy się w dziedzinie płytek rigid-flex – to już dziś część naszej oferty. Obecnie oferujemy również certyfikację IPC Class 3, która pozwala nam dostarczać płytki do takich branż jak medycyna, lotnictwo czy bezpieczeństwo. Ale tam chodzi raczej o bardziej szczegółową i dokładną kontrolę każdego etapu procesu produkcyjnego, niż o innowacje technologiczne.

Obraz
PCB master - nevodivá pasta

Jednak powyższe kwestie dotyczą bardziej jakości i prawdopodobnie nie wpływają znacząco na przyspieszeniu procesu. Jednocześnie Gatema jest szczególnie znana ze swojej zdolności do bicia rekordów w dostawach nawet w ciężkich czasach.

W tym zakresie bardzo przysłużyła nam się usługą wypełniania otworów pastą nieprzewodzącą. Od wielu lat współpracujemy w tej dziedzinie z partnerami, ale ostatnio kupiliśmy od niemieckiego producenta I. T. C. własną maszynę służącą do wypełniania otworów pastą nieprzewodzącą i późniejszego ich szlifowania. Klienci bardzo się tym interesują i ma to również znaczenie ekonomiczne dla nas. Bo kiedy wypełnimy otwór pastą nieprzewodzącą, mamy możliwość pokrycia go miedzią galwaniczną. W efekcie możemy uzyskać większą wydajność lub większą gęstość montażu innych komponentów na powierzchni. Ponadto można wypełniać otwory kompletnie , jak i selektywnie. W tej chwili przygotowujemy się do wypełnienia otworów miedzią galwaniczną.

Czy jest to związane z kolejną dużą inwestycją w linię galwaniczną?

Tak. W tym roku zainstalowaliśmy nową linię galwaniczną słowackiej firmy PPT. To nasi wieloletni partnerzy, profesjonalna i technicznie zaawansowana firma. Ta nowa linia galwaniczna jest wyposażona w moduł, który służy lub będzie używany do wypełniania otworów miedzią galwaniczną.

Jaskie inne zalety ma miedź galwaniczna?

Jest to fantastycznym materiałem w zarządzaniu temperaturą. Miedź jest doskonałym przewodnikiem ciepła, który może odprowadzać ciepło z potrzebnych obszarów. Linia galwaniczna już działa, ma 17 i pół metra długości i jest jedną z naszych największych inwestycji ostatnich lat.

Czy może pan oszacować jaki procent waszych innowacji jest napędzany popytem na rynku, a jaki procent to tylko wizje? Przykładowo, że zaobserwowaliście, że taki jest trend w Europie Zachodniej i tego typu linie już tam są, więc wiadomo, że w przyszłości będzie zainteresowanie…

Kontrolowana impedancja jest wyraźnie napędzana popytem. Podobnie wypełnianie otworów. Dokładny procent może podać dział sprzedaży. W rezultacie tak samo jest z wypełnianiem miedzią galwaniczną. Na konferencji Gatema rozmawiałem z klientami i wielu z nich naprawdę nie może się doczekać, a nawet byli bardzo podekscytowani tym, że będziemy świadczyć takie usługi.

Gdyby porównał pan poziom swej produkcji z konkurencją, czy to na rynku czeskim, czy europejskim, jak to wygląda? Czy jest konkurencyjna, wyznacza trendy, czy po prostu podąża za europejskim topem? Czy jest absolutnie konkurencyjna, czy może wyznacza trendy tylko w niektórych przypadkach, czy też po prostu naśladuje tendencje europejskie?

Pod względem wyposażenia technologicznego należymy do liderów na rynku europejskim i światowym. Do dzisiaj wdrożyliśmy już praktycznie wszystkie standardy, których wymaga rynek płytek drukowanych. Ponadto dysponujemy najnowocześniejszą technologią. Inwestycje, które teraz poczyniliśmy, powinny zacząć się zwracać stosunkowo szybko, na co wskazuje również bardzo gorączkowa, ale niezwykle udana pierwsza połowa tego roku.

 

 

 

Jesteś zainteresowany więcej tematem?
Połącz się z naszymi fachowcami:
Michal Horní
R&D manager