Technologie

Wypełnianie dziur? Pastą nieprzewodząca i miedzią galwaniczną

Produkcja płytek drukowanych to stosunkowo stabilna dziedzina. Przecież znaczna część procesu produkcyjnego jest bezpośrednio zależna od procesów chemicznych i fizycznych, których nie da się łatwo oszukać. Dlatego też są szukane luki w procesach wokół - w systemie zamówień, w optymalizacji wykorzystania mocy produkcyjnych, w zamianie starszych maszyn na nowe, w doskonaleniu pojedyńczych technologii. Dokładnie o tym rozmawialiśmy z Michałem Horním, kierownikiem ds. Badań i rozwoju w Gatema PCB a.s. Firmy, która jest również w Europie uważana za lidera w zakresie szybkości produkcji prototypowych obwodów drukowanych.

Patrząc z zewnątrz, w ostatnich miesiącach jesteście bardzo aktywni. Czy już chodzi o przejęcie niemieckiej firmy Kubatronics z długą historią i znaczącymi referencjami, czy też przejście firmy do holdingu i utworzenie specjalnej spółki Gatema PCB a.s. Czy jest jeszcze przestrzeń dla inwestycji w samą produkcję?

Oczywiście. Szczególnie ostatni rok pod względem inwestycji był dość przełomowy. Zakupiliśmy nową linię do wywoływania soldermasek firmy Schmid. Zamieniliśmy starą linię do usuwania folii. Obie nowe linie są zautomatyzowane, wyposażone w automatyczne dozowanie chemii i odpada potrzeba pracy ręcznej. W obu przypadkach kupiliśmy to najnowocześniejsze, co ma do zaoferowania rynek.

Co umie nowa linia do wywoływania soldermaski?

Opracowanie maski bezlutowej - to kluczowy proces przed ostateczną obróbką powierzchni, dlatego oczywiście nacisk kładzie się głównie na usunięcie wszelkich resztek maski bezlutowej z pól lutowniczych, na które zostanie ostatecznie nałożona lub osadzona obróbka powierzchni. Jeśli tak się nie stanie, pojawia się problem z wykonaniem ostatecznej obróbki powierzchni, a potem problem z późniejszym lutowaniem i osadzaniem samej płytki. Więc oczywiście w tym bardzo sobie pomogliśmy.

A przypadek linii do usuwania folii?

W tym przypadku to była klasyczna zamiana „starego na nowy”, ponieważ oryginalna linia pochodziła z 1995 roku i dogasynała swoim wiekiem. Odkładaliśmy to długi czas, ponieważ proces nie jest tak istotny dla produkcji, ale jest jednym z procesów w produkcji i musi być dobrze ustawiony.


Czy możecie dzięki inwestycjom dziś zaoferować klientom nowe usługi?

W produkcji wszystko jest powiązane ze wszystkim. Każda inwestycja oznacza zmianę, ale nie rewolucyjną, raczej ewolucyjną. Jesteśmy w pełni zaangażowani w produkcję płyt o kontrolowanej impedancji. Oferujemy końcową obróbkę powierzchni srebrem imersyjnym, która będzie obowiązkowa wraz z pojawieniem się sieci 5G. Zdokonaliśmy się w płytkach rigid-flex - to już dziś część naszej oferty. Obecnie oferujemy również certyfikację IPC Class 3, która pozwala nam dostarczać płytki do takich dziedzin jak medycyna, lotnictwo czy ochrona. Ale tutaj chodzi głównie o bardziej szczegółową i dokładną kontrolę każdego etapu procesu produkcyjnego, a nie o innowacje technologiczne.

 

Obraz
PCB master - nevodivá pasta

Jednak powyższe sprawy dotyczą bardziej jakości i prawdopodobnie nie są tyle o przyspieszeniu procesu. Jednocześnie Gatema jest szczególnie znana ze swojej zdolności do bicia rekordów w dostawach nawet w szubienicznych terminach.

W tym zakresie bardzo sobie pomogliśmy usługą wypełniania otworów pastą nieprzewodzącą. Od wielu lat współpracujemy w tej sprawie z partnerami, ale ostatnio kupiliśmy od niemieckiego producenta I. T. C. własną maszynę do wypełniania otworów pastą nieprzewodzącą i późniejszego szlifowania. Jest duże zainteresowanie ze strony klientów - i ma to również sens ekonomiczny dla nas. Bo kiedy wypełnimy otwór pastą nieprzewodzącą, mamy możliwość pokrycia go miedzią galwaniczną. W efekcie uzyskujemy możliwość większej wydajności lub większej gęstości montażu innych komponentów na powierzchni. Ponadto otwory można wypełniać zarówno całkowicie, jak i selektywnie. W tej chwili przygotowujemy się do wypełnienia otworów miedzią galwaniczną.

Czy jest to związane z kolejną dużą inwestycją w linię galwaniczną?

Tak. W tym roku zainstalowaliśmy nową linię galwaniczną słowackiej firmy PPT. To nasi wieloletni partnerzy, profesjonalna i technicznie uzdolniona firma. Ta nowa linia galwaniczna jest wyposażona w moduł, który służy lub będzie używany do wypełniania otworów miedzią galwaniczną.

W czym jest ​​miedź galwaniczna dobra?

Jest to szczególnie fantastyczne w zarządzaniu temperaturą. Miedź jest doskonałym przewodnikiem ciepła, który może odprowadzać ciepło z potrzebnych obszarów. Linia galwaniczna już działa, ma 17 i pół metra długości i jest jedną z naszych największych inwestycji ostatnich lat.

Czy może pan oszacować jaki procent nowości jest napędzany popytem na rynku, a jaki procent są tylko wizje? Że widać, że taki jest trend w Europie Zachodniej i tego typu linie już tam są, więc wiadomo, że w przyszłości będzie zainteresowanie…

Kontrolowana impedancja jest wyraźnie napędzana popytem. A także wypełnianie otworów. Dokładny procent może podać dział spzedaży. W rezultacie tak samo wypełnianie miedzią galwaniczną. Na konferencji Gatema rozmawiałem z klientami i wielu z nich naprawdę nie może się doczekać, a nawet byli bardzo podekscytowani ofertą tej usługi.

Przy porównaniu poziomu swej produkcji z konkurencją, czy to na rynku czeskim, czy europejskim, jak na tym jest? Czy jest konkurencyjna, wyznacza trendy, czy po prostu podąża za europejskim topem? Czy jest absolutnie konkurencyjna, czy może w niektórych przypadkach wyznacza trendy, czy po prostu podąża za europejskim topem?

Pod względem wyposażenia technologicznego należymy do liderów na rynku europejskim i światowym. Dzisiaj faktycznie opracowaliśmy wszystkie standardy, których wymaga rynek płytek drukowanych. Ponadto dysponujemy najnowocześniejszą technologią. Inwestycje, które teraz poczyniliśmy, powinny zacząć się zwracać stosunkowo szybko, na co wskazuje również bardzo gorączkowa, ale niezwykle udana pierwsza połowa tego roku.

Jesteś zainteresowany więcej tematem?
Połącz się z naszymi fachowcami:
Michal Horní
R&D manager