Technologie

Dlaczego chcieć srebro immersyjne?

Do niedawna o srebrze immersyjnym w branży płytek drukowanych mówiono niewiele. Ale w ostatnich miesiącach końcowa obróbka powierzchni przy użyciu jednego z najpopularniejszych metali szlachetnych zyskała na popularności. Dlaczego teraz? Za wszystkim szukaj nadejście materiałów o wysokiej częstotliwości i przybycia sieci 5G. Nowego standardu telekomunikacyjnego, który pozwoli nawet dziesięciokrotnie zwiększyć prędkość transmisji a jednocześnie skrócić czas reakcji w porównaniu do obecnie najbardziej rozpowszechnionego standardu 4G.

Nowa forma sieci, która jest już testowana w wybranych miastach, zapewni gwałtowny wzrost prędkości transmisji, co może oznaczać na przykład wykorzystanie rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej lub rozwój całkowicie nowych aplikacji mobilnych w telefonach dla zwykłych użytkowników. Przemysł oczekuje od 5G jeszcze szybszy rozmach Internetu przedmiotów i sztucznej inteligencji. Na przykład przemysł motoryzacyjny, który chce wykorzystywać najnowszy standard telekomunikacyjny do produkcji samokierujących samochodów, wiele obiecuje sobie od 5G.

I to warstwa srebra immersyjnego nałożonego na płytkę drukowaną ma pozwolić, aby wszystko "naprawdę latało" po płytce. Wynika to z faktu, że srebro jest powszechnie znane jako najbardziej przewodzący dostępny metal, dlatego też będzie coraz częściej stosowane w produkcji płyt 5G.

"Srebro jest lepszym przewodnikiem niż złoto czy miedź. Jego zaletą jest również łatwa do lutowania obróbka powierzchni, ponieważ grubość srebra może wynosić zaledwie 0,1 mikrometra. Jednocześnie mniejsza grubość umożliwia jeszcze lepszą płaskość płyty - dlatego nadaje się do wyższych klas konstrukcyjnych z cienkimi spoinami i szczelinami ", wyjaśnia Michal Horní, kierownik ds. badań i rozwoju w Gatema, która w ubiegłym roku jako pierwsza w Czechach zaoferowała swoim klientom nowy rodzaj wykończenia powierzchni.

Nowa obróbka powierzchni oferuje największe zastosowanie tam, gdzie konieczne jest przesyłanie sygnałów o wysokiej częstotliwości. W przeciwieństwie do technologii ENIG lub ENEPIG nie zawiera warstwy niklu, którego właściwości prowadzą do ogólnego zmniejszenia mocy transmisji danych o wysokiej częstotliwości.

Obraz
Imerzní stříbro - náhled a schéma

Ze względu na swoje właściwości ma jednak obróbka powierzchni IAg również pewne ograniczenia. Ogólnie rzecz biorąc, w porównaniu z technologią ENiG, ma krótszy czas magazynowania, najlepiej maksymalnie sześć miesięcy w zależności od warunków magazynowania (idealne warunki są udokumentowane w standardzie IPC-4553). Ponadto jest wrażliwe na zanieczyszczenia siarczkami, chlorkami i ogólnie kwaśnymi środowiskami. "Srebro jest metalem niezwykle wrażliwym na zanieczyszczenia, dlatego musimy stale dbać o to, aby płytka została jak najszybciej zapakowana i aby płytka nie uległa uszkodzeniu. Podczas pakowania i późniejszej obróbki płytki u klienta należy pracować w rękawiczkach (odciski palców są typowym problemem). Nawet wolnostojący produkt w środowisku hali produkcyjnej może spowodować korozję powierzchni w ciągu kilku dni podsumowuje Michal Horní.

 

Jesteś zainteresowany więcej tematem?
Połącz się z naszymi fachowcami:
Michal Horní
R&D manager