Technologie

Conformal Coating. Żywotność płytki wydłuży się niemal trzykrotnie

Spółka RealTime Technologies s.r.o. z siedzibą w miasteczku Sezemice we wschodnich Czechach od dłuższego czasu uznawana jest za najbardziej znane czeskie centrum szkoleniowe w zakresie certyfikacji IPC. Jednocześnie, zdecydowanie nie jest to tylko centrum szkoleniowe, lecz także przedsiębiorstwo produkcyjne i dystrybutor oraz ośrodek serwisowy w sektorze napraw płytek obwodów drukowanych. Od 2017 roku jest też centrum kompetencji dla sektora conformal coating – a więc lakierowania selektywnego płytek obwodów drukowanych, które potrafi zapobiec naruszeniu funkcjonalności całego zespołu elektronicznego przez zanieczyszczenia, wilgoć i osady chemiczne. I w ten sposób przedłużyć jej żywotność niemal trzykrotnie. „Jest to proces, który jest stosunkowo nowy i nadal się rozwija. Proces wykonywania powłok konformalnych jest zasadniczo nakładaniem lakierów, posiadających wymagane właściwości tropikalizacyjne i przeciwwilgociowe, które pomagają w ochronie przed wilgocią z powietrza, korozją lub niekorzystnymi wpływami środowiskowymi, gotowego zespołu elektronicznego. Należy go zabezpieczyć. Nie tylko z powodu degradacji materiału nośnego, połączenia lutowanego lub innych komponentów. Rezultatem jest zdecydowane zwiększenie wytrzymałości dielektrycznej i zmniejszenie możliwości przeniesienia ładunku między wyprowadzeniami. Jest to ogólna ochrona płytki,“ mówi Jiří Dostál, dyrektor ds. technicznych spółki RealTime Technologies i przedstawia jeden klasyczny przykład. „Zadrukowana płytka zostanie polakierowana (pokryta powłoką), dzięki czemu będzie lepiej zabezpieczona. Gdybym zabrał Panu telefon komórkowy i go zalakierował, to mogę go zanurzyć w wodzie, a elektronika będzie bez problemów działać“, dodaje człowiek, który każdego roku szkoli kilkaset osób w zakresie standardów IPC.

Czy są jakieś branże, gdzie „coating“ nadaje się bardziej od innych?

Jest korzystny dla wszystkich typów. Lecz jeśli pański produkt będzie się znajdować w środowisku o niekorzystnych wpływach zewnętrznych - czym może być wysokość nad poziomem morza, lub przeciwnie – praca pod powierzchnią ziemi lub w kopalniach głębiowych – będzie on o wiele bardziej narażony na zagrożenia. To samo obowiązuje też w strefie równikowej i tropikach, gdzie problemem jest stosunkowo wysoka wilgotność powietrza. Ogólnie mówi się, że zespół elektroniczny wytrzyma w takich niekorzystnych warunkach do trzech razy dłużej od płytki niezalakierowanej (bez „coatingu“).

Obraz
gatemapcb

W jaki sposób działa conformal coating w praktyce?

Posiadamy w pełni zautomatyzowane linie lakiernicze, spełniające wszelkie wymogi dotyczące systemu lakierowania selektywnego z użyciem lakierów różnego typu. Cały proces jest zatem automatyczny. Czyszczenie, nakładanie, a także utwardzenie. My gwarantujemy jakość, w tym kompletną ewidencję procedur oraz kontrole końcowe.

Ogólnie ujmując, temat bezpieczeństwa towarzyszy każdemu Państwa rozwiązaniu.

Przecież to logiczne. Jeśli szkolimy w zakresie IPC Class 3 – a więc najwyższego standardu jakości płytek obwodów drukowanych, to nasze poszczególne usługi związane są z wysoką jakością wszelkich działań. Dlatego zajmujemy się kwestią zabezpieczeń antystatycznych, dlatego stosujemy nawilżanie suchą mgłą, dlatego nakładamy lakiery czy mamy możliwość serwisowania płytek. Chcemy być po prostu tymi, którzy wyznaczają trendy w zakresie jakości.

Od kiedy współpracujecie ze spółką Gatema?

Z Gatemą współpracujemy od wielu lat. Szacuje jakieś siedem lub osiem lat. Nie tylko na poziomie certyfikowanych szkoleń IPC. W ramach Gatema Day w 2019 roku prowadziłem też wykład na temat wykończeń powierzchni płytek obwodów drukowanych. Łączy nas pragnienie jakości wykraczającej ponad standard oraz dążenie do tego, by pod każdym względem wykonywać więcej, niż tylko dobrą pracę.

Jesteś zainteresowany więcej tematem?
Połącz się z naszymi fachowcami:
Jiří Dostál
Technical Manager